Πικ νικ μ’ ένα βιβλίο οργανώθηκε στο σχολείο μας , στο πλαίσιο των δράσεων του για τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρα παιδικού βιβλίου. Για δύο ημέρες στη σχολική αυλή , ζωτικό χώρο διασκέδασης και μάθησης για τα παιδιά, πραγματοποιήθηκαν αναγνώσεις παιδικών βιβλίων και σχετικές δράσεις για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και γενικότερα της αγάπης για το παιδικό βιβλίο. Την επιλογή , τη διαδραστική αφήγηση των κειμένων και τις δραστηριότητες που ακολούθησαν οργάνωσε και υλοποίησε η κ. Εύη Ξενίδου, δασκάλα της ΣΤ’ τάξης.Για τα μεγαλύτερα παιδιά των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων διαβάστηκαν αποσπάσματα από τον “μικρό Νικόλα”, ενώ για τα μικρότερα των Α’ και Β’ τάξεων το παραμύθι ” ο Φεγγαροσκεπαστής”. Τα παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον και ενθουσιασμό , έγιναν μέρος των ιστοριών που άκουσαν και ταξίδεψαν με τη φαντασία τους παρέα με τους ήρωες των βιβλίων.

ΠΙΚ – ΝΙΚ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ